Praktická nesmrtelnost aneb kolik Babet předjede Lamborghini?

Pondělí ráno: Vědci IBM prý minulý rok nasimulovali na počítači mozek kočky. Časem třeba dojde i na mozek lidský. Pak už se stačí jen naskenovat a překopírovat do počítače. Opravdu je nesmrtelnost na dosah? A jak to pak bude vypadat v praxi?

© Ján Žabka

 


V pondělí ráno mě ten svět prostě štve. I dobrý nápady najednou vypadají jako pěkný kraviny. Optimismus je jako vzpomínka na dovolenou, prchavá a tak strašně vzdálená. Další příspěvek do rubriky - Pondělí ráno...

 

Kolik z vás nechce umřít? A teď ruce dolů, kolika smrt nebude vadit? Ehm. Dobře. Teď vážně - jaká je doopravdy šance, že JÍ utečeme z lopaty? Vlastně od kosy?

Sci-fi autoři to vidí jasně. Lidský mozek se přesune do počítače a k tomu se když tak smontuje robotické tělo vypadající více méně lidsky. Nesmrtelnost jako vyšitá. Dál už bude třeba jen dodržovat předepsané servisní prohlídky, platit pojištění a pro případ havárie dělat pravidelný zálohy.

Určitě to bude používat hodně tajemných technologii. Možná nukleárně magneticky rezonančních, určitě s předponami nano-, kvanto-, možná dokonce spino-. Ale když už teď nosíme po kapsách více výpočetního výkonu než měly kdysi počítače zabírající celou budovu, za jedno dvě, možná tři desetiletí - no proč ne?

Rozhodně si s tím všichni užijeme hromadu legrace.

Pravice si bude rvát vlasy. Příznivci všech možných bohů a tradicionalisté všeho druhu začnou šílet. Jak se může duše narodit zase v jiném těle nebo dojít vykoupení, když je zavřená v počítači? Sice zmizí problémy s kondomy, ale toho virtuálního sexu! Náboženský fanatici budou parkovat bomby před výpočetní centra a střílet programátory. A první český OpenCentrum pro posmrtný život bude z jeden nejdražších tunelů v Evropě.

Levice bude zvyšovat schodek (a raději rovnou i daně) a slibovat příspěvek na nesmrtelnost každému. Před volbami i mimořádný příděl terabajtů při narození a při odchodu do důchodu. Možná právo na život po smrti pro každého propašují do ústavy nebo do Listiny základních práv. EU nám možná z regionálních fondů na to přispěje, ale rozhodně nám všem dodá směrnice kolik výpočetní kapacity a paměti na osobu a jak ji přidělovat. Náš posmrtný život bude pořád jeden z nejdražších tunelů v Evropě.

Aktivisté budou tvrdit, že právo na nesmrtelnost je základním právem každého člověka a budou požadovat, aby někdo zaplatil přenos do počítače pro všechny chudé včetně zemí třetího světa. Stejně jim to bohaté země dluží. Možná nakonec dojde i na skenování mozků velryb, pokud je do té doby Japonci všechny nesežerou jako suši. Nebo všechny nechcípnou v našich globálně ohřátých a znečištěných oceánech.

Silikonové, postmortemové, virtuálové nebo jak se jim bude říkat, budou požadovat volební právo jako živí. Právníci pozůstalých se z nich budou na oplátku snažit vysoudit dědictví do poslední kačky jako od mrtvých. Někdo se určitě okopíruje dvakrát, aby stihl víc virtuálních rozkoší najednou a pak se budou obě kopie soudit, jestli jsou bratři a obě mají nárok na polovinu majetku.

A až bude virtuálů jako krys a pro všichny ty dokonalý robotický těla na Zemi už prostě nebude místo, bude se do skutečného světa jezdit jen na dovolenou. Možná jackpot ve virtuální Sazce bude měsíc radovánek ve fyzickém těle...

Ach jo, ty předpovědi jsou tak těžké. Pánové Wells a Verne nikdy nepředvídali SMSky a Facebook, zato Čapkovi univerzální roboti tady ani po století stále neběhají. Dokonce i ten "lehký" počítačový překlad, který měl být tenkrát v padesátých letech na dosah, je pořád po půl století tamtéž - na dosah...

Ta simulace v IBM běžela stokrát pomaleji než skutečný mozek. Měla sice miliardu simulovaných neuronů, ale skutečné neurony jsou dramaticky komplikovanější než pár synapsí s lineární reakcí a lidský mozek jich stejně obsahuje miliard skoro stovku - a gliových buněk je ještě o další řád víc...

Nebyla to ani skutečná simulace, o nic víc než Google Earth je skutečná zeměkoule. Očekávat od ní, že někdy brzo bude lidský mozek v počítači je asi stejně pošetilé jako představa, že třista svázaných Babet předjede Lamborghini, i když papírově by to ten výkon třeba mělo. Nesmrtelnost možná přijde, ale až fakt za dlouho...

Takže můj mozek to nejspíš do počítače nestihne. Škoda. Jednak se mi nechce umřít, jedna by to byla opravdu švanda. Je mi docela líto, že už u toho nebudu.

Ačkoliv - interrupce, imigranti, homosexualita, eutanazie, teroristi, Lisabon, oteplování, globalizace...

My všichni sice ještě pravděpodobně umřeme tradičním způsobem - ale nudit se do té doby taky nebudeme, co?

 

P.S.1 Tělobazar ZZZ TĚLO - Ihned vykoupíme vaše staré tělo za nejlepší možnou cenu!!! Proč koupit tělo právě u nás? Nabídka dne: Běloch, muž, černé vlasy, 32 let/182 cm/78 kg, r.v. 2038, výborný stav!!! - klouby po generálce, nové napájení, posílený penis, luxusní metalické opálení - ZDARMA náhradní baterie a skvělý dárek - zelené značkové zbarvení očí zn. RAYBAN na 30 dní!!!

P.S.2 Tento příspěvek je věnován D. a nejenom kvůli těm přehřátým oceánům a sežraným velrybám.

P.S.3 Než se rozjede skutečná diskuse: kvůli počtu buněk nám schází ještě tak tři řády, kvůli rychlosti simulace dva tři řády a kvůli komplexitě neuronů taky tak dva tři řády. Takže jsme tak alespoň devět řádů před skutečnou simulací lidského mozku. Čili jsme tak miliardkrát slabší. A dle pozorování pána Moora zdvojnásobit výpočetní sílu nám zabere tak rok a půl. Něco počítání a mě to vychází, že to chce tak 45 let. Plus něco navrch, aby se to nebyl jediný komp na světě, ale aby se to dostalo k lidu. Takže nesmrtelnost zdá se ještě tak půl století nehrozí. A pak se uvidí...

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: -- RobertCZ | pondělí 15.3.2010 9:29 | karma článku: 16,14 | přečteno: 1682x